„Salt, Fat, Acid, Heat” Samin Nosrat, czyli o dziewczynie, które nie umiała gotować, ale była bardzo ciekawa jak to się robi

Pierwsza myśl o gotowaniu przyszła jej do głowy dopiero, kiedy podczas studiów zjadła posiłek w restauracji Chez Panisse w Berkeley, w Kalifornii. Było to tak silne doświadczenie, że po powrocie do domu Samin Nosrat napisała list do Alice Waters, w którym szczegółowo opisała swoje przeżycie i poprosiła o możliwość pracy i nauki.

Następnego dnia zaczęła pracę w jednej z najsłynniejszych restauracji świata jako pomocnik kelnera, przechodząc kolejno przez wszystkie szczeble gastronomicznej drabiny. 

Dwadzieścia lat później, po sukcesie książki „Salt, Fat, Acid, Heat” sama Alice Waters mówi o Samin Nosrat, że jest ona następną po Julii Child wielką nauczycielką gotowania. Książka została nagrodzona James Beard Award, a na jej podstawie Netflix wyprodukował mini serial dokumentalny pod tym samym tytułem.

Ciekawość to pierwszy stopień do… wiedzy

Zatrudniając się w Chez Panisse nie miała pojęcia o gotowaniu. Jej specjalnością były tosty z żółtym serem, w związku z czym pracę w tej mekce sezonowej kuchni zaczynała od sprzątania, pomocy kelnerom itd. Niemniej codziennie miała okazję, by obcować z jedną z najdoskonalszych kuchni. Specyfiką Chez Panisse jest codziennie zmieniające się menu. Z tego powodu nie korzysta się tam ze stałych receptur. Nosrat wszystko uważnie obserwowała i zafascynowana nie mogła uwierzyć z jaką łatwością kuchnia tworzy idealne dania codziennie improwizując od nowa. 

Samin przyglądała się kucharzom i pewnego dnia rozgryzła ich „sekret”! Komponując dania, szefowie (i szefowe) opierali się na czterech głównych elementach: słonym, tłustym, kwaśnym oraz na temperaturze. Szybko okazało się, że wśród profesjonalistów nie była to żadna tajemnica, ale Nosrat nie porzuciła swojego odkrycia i już wtedy postanowiła, że napisze książkę, która wyjaśni największym nawet kulinarnym laikom jak wykorzystywać wspomniane cztery elementy, by nie być zakładnikiem przepisów. Jak wykorzystywać podstawową kulinarną wiedzę, do tego, żeby improwizować z sukcesem.

Cztery składniki

„Salt, Fat, Acid, Heat” czyli sól, tłuszcz, kwas i gorąc (rozumiany zarówno jako ten gorąc z ognia, jak i ten pochodzący z ostrych, pikantnych przypraw) to wg Samin Nosrat cztery filary, cztery podstawy gotowania. Dlaczego pomija słodycz? Każdy z tych czterech elementów jest kluczowy zarówno dla słodkich jak i wytrawnych dań i każdy z nich pomaga wydobywać naturalną słodycz dobrych produktów. Ponadto są to cztery elementy, które można znaleźć w absolutnie każdej kuchni świata i właśnie ze względu na ich uniwersalność Nosart wybrała je jako klucz do narracji w swojej książce.

Każdy element składowy książki został dokładnie przemyślany. Decyzja o tym, żeby wykorzystać ilustracje zamiast precyzyjnie wystylizowanych zdjęć wynikała z głównego przesłania książki: gotowanie nie musi być dążeniem krok po kroku do odtworzenia dania ze zdjęcia. Gotowanie to zabawa, żonglerka, improwizacja i użycie w książce rysunków zamiast zdjęć uwalnia wyobraźnię odbiorcy – sam wykombinuj jak to ma wyglądać. No pressure. Niby nic specjalnego, ale jak się zastanowić nad presją obrazka – niemal tożsamą z czasami w których żyjemy, to jednak jest to ożywcze podejście. Autorką ilustracji jest Wendy MacNaugton. W książce znajdziemy zarówno ilustracje składników, jak i instrukcje wykonywania różnych czynności, wykresy, tabelki i diagramy. 

Ta książka to potężna dawka wiedzy. Prawdziwy kurs gotowania i księga z zaklęciami w jednym. Dzięki lekturze „Salt, Fat, Acid, Heat” poznamy odpowiedź na pytanie DLACZEGO w garnkach i na patelniach składniki przechodzą taką, a nie inną transformację. Nie ma tu gwiazdorzenia, jest rzetelna i dostępna wiedza. 

Natychmiastowa ekranizacja

Mini serial Netfixa jest przepiękny. Oczywiście w telewizji kulinarnej nie spodziewamy się już niczego poniżej poziomu „Chef’s Table” (dla niewtajemniczonych: jest to dokumentalny serial Netflixa przedstawiający sylwetki wybitnych szefów kuchni w niezwykle wyrafinowany estetycznie sposób), jednak w „Salt, Fat, Acid, Heat” dostajemy dużo więcej niż piękny obrazek. 

Samin podkreśla w wywiadach, że zależało jej na tym, żeby film zachęcał nie tylko do jedzenia, ale także, a może nawet przede wszystkim do gotowania i moim zdaniem ta misja spełniona jest na 100%. Show daje nam dużo więcej, bo jest w nim zaklęta energia Samin Nosrat. Jej autentyczność, urok, wdzięk i prawdziwa pasja, której nie można zamarkować na ekranie. 

Autentyczność i prawdziwa pasja są ZAWSZE wyczuwalne i to jest sekret sukcesu Samin. „Salt, Fat, Acid, Heat” to kulinarno-podróżnicza telewizja w najlepszym wydaniu, w starym, angażującym widza stylu. Poza czytelnym przekazem i pięknymi zdjęciami nie byłoby tej serii bez postaci samej autorki, która sprawia wrażenie (a po przeczytaniu kilku wywiadów z nią na potrzeby tego tekstu to wrażenie jest tylko silniejsze), że po prostu chce się ją znać, uczyć od niej, razem gotować i jeść. 

Dodatkowo, jest wciągający zarówno dla laików – opowiada przecież o podstawach budowania smaku, jak i dla kulinarnych pasjonatów. To jest po prostu bardzo porządnie wyprodukowany kawałek kina. Must see!

Bio

Samin Nosrat urodziła się w San Diego, w Kaliforni w 1979 r., w rodzinie irańskich emigrantów. Gotowania uczyła się między innymi we Włoszech od Benedetty Vitali i Dario Cecchiniego i w Berkeley w nieistniejącej już restauracji Eccolo. Studiowała na Uniwersytecie Kalifornijskim język angielski: poezję u Boba Hassa, twórczość Shakespeare’a u Stephena Bootha,  i dziennikarstwo u Michaela Pollana. Od 2017 r. prowadzi swoją rubrykę w New York Times Magazine, jest kucharką i nauczycielem kulinarnym. Książka „Salt, Fat, Acid, Heat” została wydana w 2017 roku, a w październiku 2018 roku Netflix wyemitował serial dokumentalny pod tym samym tytułem.

Stopka i linki

„Salt, Fat, Acid, Heat. Mastering the Elements of Good Cooking”

Autorka: Samin Nosrat

Ilustracje: Wendy MacNaugton

Data wydania: 2017

Do kupienia na Amazonie [LINK] hlub za pośrednictwem internetowej księgarni językowej Bookcity [LINK]

Serial do obejrzenia na Netflix [LINK]

Strona internetowa Samin Nosrat [LINK]

Strona internetowa książki [LINK] hPolecam ją z czystym sumieniem, bo jest idealnym przykładem rzetelnie przygotowanej platformy informacyjno-promującej powiązanej z produktem. Są tam nawet linki do producentów odwiedzanych w filmie lub, jeśli ci nie mają strony, można odnaleźć dokładne pinezki w Google Maps!

Na koniec, dla cierpliwych, którzy dotarli aż do końca :) Tutaj możecie obejrzeć ponadgodzinną rozmowę Samin Nosrat z Yotamem Ottolenghim przeprowadzona w październiku 2018. Yep:) Znam przynajmniej dwie osoby, którym takie kombo sprawi przyjemność:)

Po więcej apetycznych newsów zapraszam na fanpage na FB [KLIK], gdzie oprócz powiadomień o nowościach na stronie, codziennie w porze lanczu czeka na Was #lanczykmovie – apetyczne video o obejrzenia przy drugim śniadaniu. Ale tylko wtedy kiedy nie macie towarzystwa :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s