Palcem po mapie, czyli znów Henry Hargreaves.

Czy znacie to uczucie, kiedy z radosnym niepokojem w sercu zbliżacie się ciemnym, szarym jeszcze rankiem do lotniska? Kiedy przyjeżdżacie na wszelki wypadek jeszcze wcześniej, niż nakazywałby rozsądek, tylko po to, żeby pooddychać atmosferą podróży, pośpiechu bez pośpiechu, zawieszenia między światami, powsłuchiwać się niespiesznie w szum lotniskowych zapowiedzi i pogapić na kołujące samoloty?

Jeśli to znacie, to macie tak samo jak ja. Podróże są uzależniające, chęć doświadczania zmian i nieznaczne skoki adrenaliny towarzyszące wyruszaniu w nieznane nie dają o sobie zapomnieć. Organizm domaga się jeszcze i więcej, a my posłusznie spełniamy jego zachcianki i od czasu od czasu rzucamy się bez opamiętania na bardzo korzystne bilety na lot czarterowy na drugi koniec świata, albo niezrozumiale niskie opłaty za lot tanimi liniami, co prawda całkiem niedaleko, ale czego się nie robi, żeby znów poczuć tę łechcącą niepewność!?

Czasami jednak życie układa się tak, że pozostają nam tylko podróże w wyobraźni, czytanie o cudzych wyjazdach, na cudzych blogach, lub… podróże palcem po mapie. Jeśli są to mapy kulinarne, to można tę tęsknotę za nieznanym jakoś uciszyć. Nie na długo, co prawda, ale zawsze kupujemy sobie trochę czasu.

Jeśli chcielibyście wyruszyć w taką kulinarną podróż, przedstawiam Wam mapy stworzone przez Henry’ego Hargreavesa i Caitlin Levin. Prace pochodzą z początku tego roku, więc mieliście już zapewne okazję się z nimi spotkać.

Hargreaves i Levin przyznają, że to co ich łączy to wspólna pasja do odkrywania nieznanych miejsc przez jedzenie, co daje możliwość wniknięcia w kulturową złożoność tychże miejsc.

W serii fotografii zatytułowanej Food Maps wybrane kraje i kontynenty pokazali przez pryzmat wybranego, najbardziej ich zdaniem charakterystycznego dla danego miejsca na świecie produktu spożywczego. W przypadku Stanów Zjednoczonych jest to kukurydza, Chiny zobrazowali przy pomocy makaronu, a raczej nudli, Włochy ułożyli z pomidorów, a Japonię z wodorostów. Co stanowi resztę świata? Zobaczcie sami – zapraszam do podróży palcem po mapie. Palce można oblizywać!

8 11 10 9 7 6 5 4 3 2 1
Seria Food Maps
stylizacja i fotografia: Caitlin Levin i Henry Hargreaves
typografia: Sarit Melmed
via: hargreavesandlevin.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s